NordVPN 76% rabatt + 3 mån gratis
Hem / Jämför VPN / F-Secure VPN vs PureVPN

F-Secure VPN vs PureVPN 2026

Vi har jämfört båda i detalj. Här är vår ärliga jämförelse av pris, hastighet, säkerhet och streaming - så att du kan fatta rätt beslut.

F-Secure VPN logotyp
F-Secure VPN
  • ✓ Välkänt nordiskt varumärke med lång historia
  • ✓ Skyddad av EU:s dataskyddslagar
  • ✓ Enkel och ren app för nybörjare
PureVPN logotyp
PureVPN
  • ✓ Mycket lågt pris, bland de billigaste VPN-tjänsterna
  • ✓ Stort servernätverk med 6 500+ servrar
  • ✓ Dedikerade IP-adresser som tillägg
PureVPN
Vinnare totalt
Testa PureVPN →
VS
F-Secure VPN
Starkt alternativ
Testa F-Secure VPN →

Komplett jämförelsetabell

Funktion
F-Secure VPN
PureVPN
Vinnare totalt
Pris/mån 58 kr 19 kr
Hastighet (ned) 350 Mbps 650 Mbps
Servrar 20+ 6 500+
Länder 20+ 78
Enheter 5 10
Protokoll IKEv2/IPSec WireGuard, OpenVPN, IKEv2, L2TP
Ping 18 ms 22 ms
Pengarna tillbaka 30 dagar 31 dagar
Basland Finland British Virgin Islands

Säkerhetsjämförelse

Funktion F-Secure VPN PureVPN
No-logs policy
Kill switch
Split tunneling
Kryptering AES-256 AES-256
Basland Finland British Virgin Islands

Streaming-kompatibilitet

Tjänst F-Secure VPN PureVPN
Amazon Prime
Disney+
Hulu
Netflix
F-Secure VPN stöder:
✓ Netflix
PureVPN stöder:
✓ Netflix✓ Disney+✓ Amazon Prime✓ Hulu

För- och nackdelar

F-Secure VPN
Fördelar
  • Välkänt nordiskt varumärke med lång historia
  • Skyddad av EU:s dataskyddslagar
  • Enkel och ren app för nybörjare
  • Automatiskt Wi-Fi-skydd
  • Utsedd till Best VPN vid European Technology Awards 2024
Nackdelar
  • - Litet servernätverk, endast 20+ länder
  • - Stöder inte avancerade protokoll som WireGuard
  • - Inget stöd för P2P/torrenting
  • - Inga dedikerade streamingservrar
PureVPN Vinnare
Fördelar
  • Mycket lågt pris, bland de billigaste VPN-tjänsterna
  • Stort servernätverk med 6 500+ servrar
  • Dedikerade IP-adresser som tillägg
  • Port forwarding för torrenting
  • 31 dagars pengarna-tillbaka-garanti
Nackdelar
  • - Hastigheten varierar på avlägsna servrar
  • - Baserat i British Virgin Islands
  • - Gränssnittet kan upplevas rörigt
  • - Kundsupport har fått blandad kritik

Vårt slutgiltiga omdöme

PureVPN är vårt förstahandsval i den här jämförelsen. Båda är utmärkta VPN-tjänster, men PureVPN tar hem segern totalt. Båda erbjuder pengarna-tillbaka-garanti så du kan testa riskfritt.

Pengarna-tillbaka-garanti på båda

Så har vi granskat

Rangordningen bygger på fakta som går att kontrollera, inte på egna körda tester. Vi väger samman leverantörernas dokumentation, oberoende säkerhetsrevisioner och publicerade mätningar. Läs hela metodiken på vår metodiksida.

Kryptering och säkerhet
AES-256, WireGuard, OpenVPN, DNS-läckageskydd, WebRTC-skydd och kill switch.
No-logs och oberoende revisioner
Verifieras mot revisioner från namngivna bolag (till exempel PwC, Deloitte, KPMG, Cure53), aldrig mot leverantörens eget påstående.
Serverutbud och hastighet
Antal servrar och länder, samt publicerade hastighetsdata och oberoende mätningar mot svenska och internationella servrar.
Funktioner och plattformsstöd
Appar för Windows, Mac, iOS och Android, samt streamingstöd mot SVT Play, TV4 Play, Viaplay, Netflix och fler.
Pris och abonnemang
Aktuella priser och villkor, jämförda på samma sätt för alla tjänster.

Vanliga frågor

Vilken VPN är bäst, F-Secure VPN eller PureVPN?
PureVPN (betyg 7.9/10) är vår rekommendation i den här jämförelsen. PureVPN är snabbare (650 Mbps nedladdning) och erbjuder verifierad no-logs-policy. F-Secure VPN är ett bra alternativ om du prioriterar streaming-kompatibilitet.
Vilken är billigast, F-Secure VPN eller PureVPN?
PureVPN är billigare med ett pris från 19 kr/mån. F-Secure VPN kostar 58 kr/mån och PureVPN kostar 19 kr/mån. Båda erbjuder pengarna-tillbaka-garanti.
Kan jag testa F-Secure VPN och PureVPN gratis?
Ja. F-Secure VPN erbjuder 30 dagar pengarna-tillbaka-garanti och PureVPN erbjuder 31 dagar pengarna-tillbaka-garanti. Du kan testa båda riskfritt och få full återbetalning om du inte är nöjd.
Vilket VPN är snabbast, F-Secure VPN eller PureVPN?
PureVPN är snabbast Enligt publicerade mätningar med 650 Mbps nedladdningshastighet och 22 ms ping. F-Secure VPN levererar 350 Mbps. Båda är tillräckligt snabba för 4K-streaming och gaming.

Fler jämförelser